pil yutma

Çocukların pil yutma tehlikesi Daha çok saat, oyuncak, televizyon kumandası gibi eşyaların çalışmasını sağlayan küçük piller özellikle çocuklarda zehirlenmelere neden olabiliyor.
Uludağ Üniversitesi bünyesindeki ”Uludağ Zehir Danışma Merkezi”nin sorumlusu Prof. Dr. Gürayten Özyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pillerin teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatın her alanına girdiğini söyledi.
Çeşitli boylarda üretilen pillerin özellikle küçük yaştaki çocuklar için tehlike oluşturabildiğini ifade eden Özyurt, ”Özellikle yuvarlak düğme şeklindeki piller, çocuklarda görülen yabancı madde yutma vakalarının yüzde 2’sini oluşturuyor. Çeşitli kaynaklarda son 20 yılda pil yutarak zehirlenme vakalarının arttığı bildiriliyor” dedi.
-AĞZINDA PİLLE UYUYAN ÇOCUK-
Prof. Dr. Özyurt, oyuncaklarda da kullanılan bu pillerin çocuklar tarafından yutulabildiğini belirterek, pillerin içinde civa oksit, gümüş oksit, mangandioksit, çinko oksit gibi ağır metal grupları ile sodyum ve potasyum hidroksit gibi alkaliler bulunduğuna dikkati çekti. Özyurt, şöyle devam etti:
”Pili yuttuğu zaman çocuk hiçbir semptom da vermeyebilir ama bulantı, kusma, gastrit gibi belirtiler de yapabilir. Mide-bağırsak sisteminin üst kısmında kanamalara da neden olabilir. Çünkü alkali ve asitleri taşıyor. Hatta yemek borusunda delinmelere bile yol açabilir. O tip delinmeler ölümle de sonuçlanabiliyor. Literatürde bu tür vakalar var. Bize de böyle vakalar geliyor. Son olarak 3.5 yaşında bir çocuk getirildi. 3 voltluk bir pili ağzında tutarken uyuya kalmış. Pil 12 saat yanağında kalmış. Ailesi durumun farkına varmamış. Sabah kalktığında sağ yanağının şiştiğini gören ailesi çocuğu bize getirdi. Pilin yanak mukozasını erittiğini tespit ettik. Pil yanakta kimyasal yanık yapmış. Gerekli tedavisi yapıldı. Pilin içindeki özellikle civa oksitin yakıcı etkisi var. Onun için ailelerin bu pillere çok dikkat etmeleri gerekiyor.”
Son yıllarda pilli oyuncakların artmasıyla, bu tarz olaylara daha sık rastlanıldığını anlatan Özyurt, ”Çocuklar 3 yaşına kadar, özellikle tat duyularının gelişmesiyle birlikte, her şeyi ağızlarına atarak tadına bakmak ihtiyacını duyarlar. Bu nedenle anne ve babaların dikkatli olması, çocukları pilli oyuncaklarla oynarken onları gözlem altında tutmaları gerekiyor” diye konuştu.
Özyurt, çocuğunun pil yuttuğundan şüphelenen anne babaların, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak muayene ettirmeleri gerektiğini kaydetti.

Diğer Haberler

  27 Mayıs 2009

  8 Comments For This Post

  1. :)) Uuuuu ! ;) says:

   Bir çocuk civa yutarsa ne olur?

  2. neriman esen says:

   çocuğum düğme pillerden yuttu anne pil yuttum deyince hemen gidip film çektirdik doktor midesinde olduğunu 2 gün sonra gelip tekrar film çektirmem gerektiğini söyledi bu 2 günde pil çocukta bir zehirlenmeye yol açmazmı yazılanları okuyunca çıkarılması gerektiğini okudum ama bizi eve gönderdiler ne yapmalıyım acil cevap verebilirmisiniz

  3. dilara says:

   kardeşim kalem pilin bir mikterını ağzında çiğnedi kömrü ağızana bulaştı ne yapmalıyız hemn bir cevp yazarsanız svinirim

  4. admin says:

   Lütfen acilen doktora götürün kardeşinizi.

  5. semra says:

   benım kızım pil yutmuş kakası sımsıyah cıkınca kakasını ınceledım ve pılı gordum r/özel doktora goturdum ama çapa tıp fakultesı gıbı yerler bakıyor /dedıler.çapaya gıttım bır rontgen ve kan sayımı yaptılar sonra zehırlenme varmı dıye bakmaları ıcın baska bır yere sevkettıler ama gerek olmadıgını soyledıler. guya kızım kakasından cıkarmıs ve yok nobet gecırcekmıs yok bayılcakmıs oyle getırecekmısım. lutfen acıl bana bılgı verırmısınız özel hastanedekı doktor bana pıl zehırlenmelerı hemen kendını ortaya cıkarmaz hemen kontrol edılmesı gerekır derken bır kan sayımıyla bu zehırlenme anlasılırmı acıl detaylı olarak bılgılendırırsenız sevınırım sımdıden teşekkur ederım.

  6. talha says:

   2yaşında oğlum var pili ısırmış ağızına acı tat gelince tükürdü ne yapmam gerekiyor cevap yazarsanız sevinirim

  7. oya says:

   oğlum 2 gün önce kalem pil yuttu. röntgen sonuçlarına bakılınca pil midesinde görünüyor. hiç bir şikayetimiz olmadı fakat pazar gününe kadar doğal yolla çıkmasını beklememizi söylediler. kakasının rengi koyulaştı ve öksürüo. ne yapıcağımızı bilemedim bilginiz varsa lütfen yardımcı olun bana.

  8. mehmet says:

   3 yaşında oğlum düğme pili yuttu ne yapmalıyız

  Sizde yazın